Malarstwo ludowe
Malarstwo ludowe

Malarstwo ludowe

Do popularnych rodzajów technik malarskich jakie warto dzisiaj wyróżnić zalicza się między innymi malarstwo ludowe. Jest to jedna z bardziej charakterystycznych form przekazu artystycznego. Czym się opiera i na czym polega ta prastara forma wyrazu artystycznego? Wszystkiego na temat tytułowego malarstwa ludowego dowiesz się z dalszych fragmentów.
Zacznijmy od tego, czym w ogóle jest malarstwo ludowe. Generalnie rzecz biorąc jest to wyraz artystycznego przekazu, jaki prawdopodobnie funkcjonował już nieprzerwanie od czasów jeszcze prehistorycznych. Jak to możliwe?

Farby, pędzle i inne narzędzia malarza

Otóż tak pokazują karty historii, za pośrednictwem których można dowieść, że pierwsze przedstawienia z zakresu malarstwa ludowego wiązały się z uosabianiem wielorakich malowideł jaskiniowych oraz obrazami ludowymi, które przekazywały wielorakie, mocno zróżnicowane treści, ale częstokroć krążyły wokół przedstawień tamtejszej ludności. Wszystko to w bardzo dużym stopniu wiązało się natomiast między innymi z magicznymi funkcjami religijności i obrzędowości, które wtedy właśnie zaczęły się rozwijać i wysuwać na pierwszy plan, sprawiając, że ludność zaczęła na nich skupiać swoją uwagę. Ogólnie rzecz biorąc pierwsze, jeszcze prehistoryczne wyobrażenia uwidocznione w ramach pierwszych dzieł z zakresu malarstwa ludowego były tworzone w ramach obrazków na jaskiniach. Warto także podkreślić, że wiązało się to w bardzo duży stopniu z kontynuacją tradycji jakie łączyły się z obszarami regionów oraz rozmaitymi kulturami. Obecnie malarstwo ludowe także kwitnie, na przykład jest ono bardzo popularne na Podhalu oraz na Pomorzu.
Autor: